Girişimci

GİRİŞİMLERİN YATIRIMA DÖNÜŞÜM SÜRECİ
1.ONLINE BAŞVURU: Girişimciler, projelerinin değerlendirilmesi için, projelerini online olarak Bahariye Melek Yatırım Ağı’nın sitesinden(www.bahariyebusinessangels.com.tr) başvuru yaparlar.

2.ÖN DEĞERLENDİRME KOMİTESİ

Online olarak gelen projeler, Ön Değerlendirme Komitesinde; pazara uygunluk, özgünlük, finansal getiri, pazarın ihtiyacı, yönetim takımı, sermaye ihtiyacı gibi değerlendirme kriterlerine göre değerlendirilir.

Ön Değerlendirme Komitesi Üyeleri

  • Danışman
  • Yatırım Uzmanı
  • Girişim Uzmanı
  • Finans uzmanı

Değerlendirme Sonucu

Ön Değerlendirme sonucunda başarılı görülen projeler bir sonraki aşamaya geçer. Başarılı bulunmayan proje ile ilgili bildirim proje sahibine 4 hafta içinde yapılır.

Değerlendirme sonucunda ayda/ iki ayda bir ön değerlendirme aşamasını geçen projeler girişim komitesine sunulur.

3.GİRİŞİM KOMİTESİ

Girişim komitesi melek yatırımcılardan oluşur. Ön değerlendirme aşamasını olumlu geçen projeler girişim komitesine davet edilir. Projeleri kendilerinden dinlenir. Her girişim için 10 dk. sunum yapılması istenir. Sunumdan sonra 5 dk. Soru- cevap yapılır. Başarılı bulunan ve yatırımcıların ya da yatırımcının dikkatini çeken projeler bir sonraki aşamaya geçer. Girişim komitesi ayda/ iki ayda bir toplanır.

4.YATIRIMCI GÖRÜŞMESİ

Bu görüşmelere bu aşamaya gelen projelere yatırım yapmayı düşünen melek yatırımcılar katılır. Bu aşamada yatırımcılar projeleri değerlendirerek, yatırım değerlendirme sonuçlarını oluştururlar. Girişimlere bir melek yatırımcı ya da bir den çok melek yatırımcı ilgilenebilir. Ama yatırım kararını kendileri alırlar. Bu aşamada ki görüşmeler yatırımcı ile girişimci arasında geçer.

5.YATIRIM KARARI

Yatırım kararı alınan proje; mentörlük(danışmanlık), finansal destek verilir. İsteyen girişimciler, Girişimci İş Adamları Vakfı (GİV)’e üye yapılır. Diğer üyelerin yararlandığı imkanlardan faydalandırılır.  Melek yatırımcılarımız aynı zamanda yatırım yaptığı şirketin mentörüdür.